Make your own free website on Tripod.com

Uzaklardan Bir Ses Duyuyorum ve O Ses Sevdiklerimin Kalbinden Geliyor...

Yahya Kaptan Anadolu Lisesi (Simdi Bir Hayal Sehrinde)

Home
& Bir __DUYGU__ Sarkisi &
E-Mail Adresleri
Yahya Kaptan Anadolu Lisesi (Simdi Bir Hayal Sehrinde)
Siyah Beyaz Bir Sayfa
Dostlarim...
BiR MASALIN YIRTILMIS BiR SAYFASI
Ama Yine De...
AILEM'e.. -------@

     "Sıcaklığı hala yüreğimde saklı bütün anılarımızı, gözlerimin ardındaki siyah beyaz bir sinema perdesinde ben hep canlandırıyorum. Ve dokunamıyorum hala sımsıcak anılarımıza elim yanacak diye. Ben bizi bekleyen güzel günlerin hayal denizinde kulaç atıyorum..." 
 
 
           11 Türkçe-Matematik A... Yapay bir teneffüs saatindeyim. Sınıfın en arka sırasından, hayatın kalbine giden hayaller kuruyorum. Elimlede bir yandan ceketimdeki ayran lekesini silmeye uğraşıyorum.Bu dalgınlık içinde başımı kaldırabilmeyi başardım nihayet. Şimdi gözüm e Burcu ilişti.. Yine ÖSS'ye hazırlanıyor ve kim bilir bügün çözdüğü kaçıncı soruyla uğraşıyor.Uflayıp pufladığına bakılırsa sanırım soruyu yanlış çözdü ve bu soru tahmin ediyorum ki bir Matematik sorusu...

        Münevver de Burcu'nun yanında bugün çözdüğü yüz küsürüncü soruyla uğraşıyor.. Ama biraz daha sessiz ve yeşil yeşil.. Bugün kolay sorular çözdüğü kesin...

         Eyvah! Murat yine soru sormaya geliyor.Kesin havuz problemlerinden... "Ne var Murat?O kadar soru çözdük hala anlamadın mı?".. "Dur be Mamy! Bu son soru"...

         Neyse ki Murat'ın sorusu kolaymış... "Hakkı kalkta basket oynayalım oğlum.Bugün canım yine sıkkın."... "Mamy kapıdan Özge geçti.Ben gidiyorum..." (Hakkı seni cok ozluyorum kardeşim...)

         "Ya Kazım şu el şakalarından bıktım artık..." Neyse ki bugün çabuk pes etti. Yoksa kesin bir teneffüs boyunca üstüm toz içinde kalırdı...

         Yaralıyım,dertliyim,doğuştan kederliyim..."Fırla İly radyoda Ferdi var.." Ve İly yanıma geldi şimdi.. Radyodaki kulaklığın biri bende biri onda.. Ama bu şarkı ne kadar kısaymış,çabucak bitti... (Dostlugumuzun şarkısı bitmedi İly, plak hala dönüyor...)

         Eyvah Esin geldi sınıfa... Sırada küçük kardeşim altına giremiyorum ki... Yine başımda cır cır öter.. Oh be görmedi beni.. Yine Türkçe test kitabını açtı.Zaten yapabildiği tek ders o :) .."Hey Esin! İcimden bi ses o sorunun cevabının "B" oldugunu söylüyor, kesin "B".. Ne de olsa Bolu'nun baş harfi..."  "Ya Mamy yine salladın ha.. Dur bi bakayım: Nasıl bildin Mamy ya! Vay anasını..Seni sallama şampiyonu ilan ediyorum..."

          "Demet gel bi şarkı söyleyelim ya..." Döndüm daldan kopan kuru yaprağa,leylim ley...Bahar gibi dağıt beni kır beni,leylim ley...Götür tozlarımı burdan uzağa leylim ley,ay bir yandan sen bir yandan sar beni leylim ley... Seni de cok özledim Demet...

          "Mamy!Gel basket oynayalım. Takım hazır.."  "Tamam Ayhan(Paketçi), benim de canım çok sıkkındı zaten,geliyorum..."

           "Hey Mamy! Nereye koşuyosun böyle?" .. "Basket oynuycaz Deniz,sonra görüşürüz.."  "Bu akşam 8-9 maç var 75. yılda, unutma sakın ..."

            Bugün de şansım yerinde..Attığım daha dogrusu salladığım her atış basket oluyor.. Aldın mı Hakkı? "Mamy!Oğlum basketi Tuğba da izliyo.."  "Ayhan bütün topları bana at"...  (Ama yok...)

            Offf fena terledik ama ha... Simdi de Bahadır Hoca'nın dersine girilir mi ya? Ah bu ders şimdi Ekrem Hoca'nın dersi olucaktı ki... İki edebiyat yaptık mı not tamam.. Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa.... Ah Ah!

31 Ağustos 2006 Virginia (A.B.D.) : (25 Aralık 2003 Perşembe günü saat:11:00 de Neşet Yalçın'la oynadığımız ve 4-0 kaybettiğimiz maçın anısına )

 Yediğim gollerin hiçbirini isteyerek yemedim, kendimi suçlayamam. Ellerimden kayıp gidenler eldivenlerimin suçu da değildi.Ben; hep inanç vermek için sesimi yükselttim arkadaşlarıma, rencide etmek aklımdan bile geçmedi, kırmak korkuturdu beni. Okulumun formasını giydiğim son maçta o golleri yememeliydim. Uzamalıydım 7 metre,duvar örmeliydim kaleye ama "kaptan" o golleri yememeliydi.Gözlerimi kapatırım, yavaş yavaş süzülür bir top kaleye doğru, çizgiyi geçer ve gol olur, önünde benim bulunduğum kalede.  O ilk golde maç bitmişti benim için, hüzünler başlamıştı. İnancım yenilmişti, takımım yenilmişti. Niyazi Hocama sarıldığımda o yenilgiyi onda da hissetmiştim ve kaptan, hocasının omuzunda ağlamıştı... Şimdi; 3 sene giydiğim "1" numaralı o forma tüm anılarını saklayarak bir dolabın içinde duruyor. O dolabı saklayan da bir lise duvarları, Yahya Kaptan Anadolu Lisesi'nin duvarları... Gitsem, görsem o duvarları; seslerimizi, çığlıklarımızı, sırlarımızı geri verir mi bana? Parmak izlerimiz duruyor mudur sıraların üzerinde, bende çok iz bıraktı. Yazılan şiirleri okuyor mudur dört duvar birbirine? Bu gece hepinizi andığımı hissedebiliyor musunuz siz? Niyazi Hocam, Muhammed Hocam, Demet Hocam, Ekrem Hocam, Bahadır Hocam, arkadaşlarım, sevgilerini, isimlerini ve özlemlerini içimdeki en derin yerde sakladığım dostlarım; kulaklarınızı bir an olsun çınlatabildin mi? Bu gece ülkemden çok uzakta ama kalplerinizin yanı başında sizi izlediğimi biliyor musunuz? Peki ya hiçbir ayrıntıyı unutmadığımı? 

 

4 Eylül 2006 Virginia (A.B.D.):  Şarkılardan toplarım anılarımızı...

                "Seni sevip sensiz olmak, ıstıraptır acıdır. Bir bakışın, bir gülüşün gönlümün ilacıdır" (Ferdi Tayfur)

       Belki avazımız çıktığı kadar bağırdık bu şarkıyı ama hep hissettik. Hakkı; "Hadi Mamy" derdi, başlardık Ferdi'den şarkıları dizmeye. Bazen 10-A nın ve bazen de 11-A nın orta grubun en arka sırasında bir şarkı sürekli söylenir, ancak o günlerden haberdar olanlar duyabilir şarkılarımızı. Sen duyuyor musun peki?

       Gökyüzündeki yüzlerce yıldızdan sadece birine dalışım gibi, dalgalı denizlere dalışım gibi, ruhumu anılardan alışım gibi, sevgi sokağının başında boynu bükük kalışım gibi, yanışım gibi hasret kibritlerinin çaktığı bir ateşte ve seni her anışım gibi şarkılardan toplarım anılarımızı...

 

             

          

muhammet.tuncer@hotmail.com